Oszd meg!

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez

Közösség

Belépés

E-mail cím:
Jelszó:

Szép tájak

                                                                     A csodálatos Balaton

                                              Ismeritek-e a magyar tengert? Most ebben próbálok segíteni egy kis körképpel!

 

 

A Balatont a magyar tengernek is becézik, neve egy szláv szóból ered, ami a mocsarat vagy lápot jelent. Mivel a tó a Kárpát-medence délnyugati szélén helyezkedik el, ezért erõsek az óceán és mediterrán hatások. A vízparton a nappali és éjszakai hömérséklet közti különbség is kisebb, mint más helyeken.              

 

 

 

Sokan azért szeretnek a Balatonon hûsõlni, mert vize akár 28-29 fokra is felmelegedhet. Télen persze klasszul lehet korcsolyázni, hiszen a jégréteg vastagsága eléri a 20-30cm-t is.

 

 

Érdemes figyelni a viharriasztásokra, mert nem túl sokszor fordil elõ a Balatonon, de ha igen, akkor hirtelen és nagy erõvel csap le.

 

 

Ne feledkezzünk el az egyik legjobb szórakozásról, a hajózásról. Gondoltad volna, hogy a balatoni hajózásról szóló elsõ feljegyzések a római korból származnak? Bizony ám! Császárok is jártak át a tavunkon, például Tiberius és Galerius, aki még zsilipet is épített. 1910-ben négy gõzhajón lehetett utazni, egyik helyrõl a másikra. A vasútforgalom korábban beindult, és a harmincas években vasúttársaság filléres gyorsvonatokat indított az ország nagyobb városaiból a nyaralóhelyekre.

 

 

A Festetics nemesi család építette ezt a csodálatos kastélyt, akik az 1700-as évek közepén sokat segítettek a település fellendítésében, például kórházat, gimmnáziumot létesítettek, és Festetics György megalapította az elsõ mezõgazdasági fõiskolát.

 

 

Biztos érezted már, hogy úszkálás közben hínárok tekeregnek a lábad körül, illetve sokszor algákat is látni, ezek teszik ki a tó növényvilágának a nagy részét. Megtalálhatók itt Európa szerte ismert madarai. És persze ne felejtsük ki a több mint 50-féle halfajtát ( pl. pisztráng, naphal, ezüstkárász, busa, amur), az egysejtûeket és az édesvízi szivacsokat sem. :-)

 

 

Itt található még a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, ahol több pompás szirmú virág is honos, például a lisztes kankalin, a fekete kökörcsin és a citromillatú nagyezerjófû.